Poteškoće u poslovanju zbog koronavirusa- Nove informacije

Utjecaj koronavirusa na ekonomiju Bosne i Hercegovine, odnosno koliki je iznos direktnih i indirektnih šteta, posebno kada je u pitanju poslovanje kompanija, još se sa sigurnošću ne zna precizno, ali prema preliminarnim pokazateljima zasigurno je da će pojedine industrije, kao što su turizam, transport i prerađivačka industrija, zabilježiti lošije poslovne rezultate u odnosu na isti period prethodne godine.

Bosna i Hercegovina je u prvom kvartalu 2020. godine ostvarila izvoz u vrijednosti od 2.708.640.000KM. Izvoz je manji za 5,23% u odnosu na isti period prethodne godine.

Uvoz u Bosnu i Hercegovinu u prvom kvartalu 2020. godine iznosi 4.365.312.000 KM, što je manje za 7,23% u odnosu na isti period prethodne godine.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 62 % što je više za 2,16% u odnosu na prvi kvartal 2019. godine.

Ukupan obim vanjskotrgovinske razmjene je smanjen za 6,67% i iznosi 7.073.953.000 KM.

Više informacija o trendovima koji su obilježili prvi kvartal 2020. godine u priloženim analizama  Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore BiH.

Vanjskotrgovinska razmjena BiH sa svijetom u prvom kvartalu 2020. godine

Analize VTK/STK BiH o uticaju pandemije na vanjskotrgovinsku razmjenu u pojedinim sektorima privrede

Kako bi dobili preciznije podatke i na dnevnoj bazi pratili što se dešava na tržištu, Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora BiH je na web stranici objavila upitnik o poteškoćama u poslovanju uzrokovanim širenjem koronavirusa i upitnik o stanju sirovina/repromaterijala u kompanijama u Bosni i Hercegovini i iste distribuirala na adrese određenom broju kompanija.

Prema analizi upitnika pristiglih do 13.04.2020. godine, upitnik o poteškoćama o poslovanju dostavilo je 410 kompanija, većinom iz prerađivačke industrije, a 92% je kazalo da osjeća posljedice, dok 71% osjeća posljedice i kod izvoza i kod uvoza.

U anketi o stanju sirovina/repromaterijala u kompanijama, u kojoj je učestvovala 261 kompanija, najveći broj kompanija je naveo da  ima zalihu sirovina/repromaterijala za jedan mjesec.

Takođe, najveći broj kompanija je naveo da proizvodi finalne proizvode, a sirovine uvozi direkno od dobavljača iz inostranstva, a među tri vodeće zemlje uvoza sirovine/repromaterijala su Italija, Njemačka i Austrija.

Više informacija- Analize upitnika VTK/STK BiH- Poteškoće u poslovanju kompanija i stanje sirovina/ repromaterijala

Komora će sve nove informacije objaviti na web stranici i molimo privrednike da ispune Upitnik i dostave svoje komentare i primjedbe kako bismo zajednički dali doprinos praćenju ove situacije  i svi se između sebe adekvatno informirali.

Odgode i otkazivanja događanja

Predsjednik  VTK BiH Vjekoslav Vuković za N1 o poteškoćama u poslovanju zbog koronavirusa

• Poziv za učešće u „Školi vanjskotrgovinskog poslovanja“

Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine ima veliko zadovoljstvo obavijestiti poslovnu zajednicu o pokretanju drugog ciklusa „Škole vanjskotrgovinskog poslovanja“. Nastava u okviru drugog ciklusa škole počinje 05. i 06.10.2020. godine, realizira se prema nastavnom planu i programu koji obuhvata ukupno 10 dana edukacije (ukupno 68 školskih sati) u vremenskom periodu od oktobra 2020. do januara 2021.

2020-09-25
  • Nova pravila u međunarodnoj trgovini- Incoterms® 2020

Međunarodna trgovinska komora iz Pariza je objavila najnovije, revidirano izdanje INCOTERMS 2020 koje važi od 1. januara 2020. Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine je, koristeći ekskluzivno pravo otkupa autorskih prava, izdala dvojezično izdanje Incoterms®2020. Incoterms 2020 sadrže pravila MTK-a za korištenje 11 Incoterms trgovačkih termina, uzimaju u obzir najnovija dostignuća u komercijalnoj praksi te ažuriraju

2020-09-25