Poteškoće u poslovanju zbog koronavirusa- Nove informacije

Utjecaj koronavirusa na ekonomiju Bosne i Hercegovine, odnosno koliki je iznos direktnih i indirektnih šteta, posebno kada je u pitanju poslovanje kompanija, još se sa sigurnošću ne zna precizno, ali prema preliminarnim pokazateljima zasigurno je da će pojedine industrije, kao što su turizam, transport i prerađivačka industrija, zabilježiti lošije poslovne rezultate u odnosu na isti period prethodne godine.

Bosna i Hercegovina je u prvom kvartalu 2020. godine ostvarila izvoz u vrijednosti od 2.708.640.000KM. Izvoz je manji za 5,23% u odnosu na isti period prethodne godine.

Uvoz u Bosnu i Hercegovinu u prvom kvartalu 2020. godine iznosi 4.365.312.000 KM, što je manje za 7,23% u odnosu na isti period prethodne godine.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 62 % što je više za 2,16% u odnosu na prvi kvartal 2019. godine.

Ukupan obim vanjskotrgovinske razmjene je smanjen za 6,67% i iznosi 7.073.953.000 KM.

Više informacija o trendovima koji su obilježili prvi kvartal 2020. godine u priloženim analizama  Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore BiH.

Vanjskotrgovinska razmjena BiH sa svijetom u prvom kvartalu 2020. godine

Analize VTK/STK BiH o uticaju pandemije na vanjskotrgovinsku razmjenu u pojedinim sektorima privrede

Kako bi dobili preciznije podatke i na dnevnoj bazi pratili što se dešava na tržištu, Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora BiH je na web stranici objavila upitnik o poteškoćama u poslovanju uzrokovanim širenjem koronavirusa i upitnik o stanju sirovina/repromaterijala u kompanijama u Bosni i Hercegovini i iste distribuirala na adrese određenom broju kompanija.

Prema analizi upitnika pristiglih do 13.04.2020. godine, upitnik o poteškoćama o poslovanju dostavilo je 410 kompanija, većinom iz prerađivačke industrije, a 92% je kazalo da osjeća posljedice, dok 71% osjeća posljedice i kod izvoza i kod uvoza.

U anketi o stanju sirovina/repromaterijala u kompanijama, u kojoj je učestvovala 261 kompanija, najveći broj kompanija je naveo da  ima zalihu sirovina/repromaterijala za jedan mjesec.

Takođe, najveći broj kompanija je naveo da proizvodi finalne proizvode, a sirovine uvozi direkno od dobavljača iz inostranstva, a među tri vodeće zemlje uvoza sirovine/repromaterijala su Italija, Njemačka i Austrija.

Više informacija- Analize upitnika VTK/STK BiH- Poteškoće u poslovanju kompanija i stanje sirovina/ repromaterijala

Komora će sve nove informacije objaviti na web stranici i molimo privrednike da ispune Upitnik i dostave svoje komentare i primjedbe kako bismo zajednički dali doprinos praćenju ove situacije  i svi se između sebe adekvatno informirali.

Odgode i otkazivanja događanja

Predsjednik  VTK BiH Vjekoslav Vuković za N1 o poteškoćama u poslovanju zbog koronavirusa

• Nova pravila vezana za COVID-19 prilikom ulaska u Austriju, 21.oktobar

Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine je obaviještena od Međunarodne unije cestovnih prijevoznika (IRU) da je  u Saveznom službenom listu (Bundesgesetzblatt) u Austriji  15. oktobra 2020. godine objavljena nova uredba ministra za socijalna pitanja, zdravstvo i zaštitu potrošača, koja se odnosi na nova pravila vezana za COVID-19 za one koji ulaze u Austriju. Ova pravila su

2020-10-21
  • Održan webinar „Horizon Europe-nove šanse“

Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine u saradnji sa Konrad Adenauer Stiftung organizirala je 21.10.2020. godine webinar na temu „Horizon Europe-nove šanse“. U uvodnom dijelu webinara, učesnicima su se obratili dr.sc. Elma Kovačević-Bajtal, direktorica Instituta za edukaciju VTK BiH i Sven Petke, direktor predstavništva Konrad Adenauer u Bosni i Hercegovini. U toku webinara predstavljeni su EU

2020-10-21
  • Počeli virtualni b2b sastanci u okviru online sajma namještaja i drv …

Platforma online sajma namještaja i drvnog sektora u Bosni i Hercegovini- Match & Furnish 2020 okupila je 99 učesnika iz 19 zemalja, a u dva dana predviđena za virtualne b2b susrete (21.i 22. oktobra. 2020.godine) održat će se preko 90 unaprijed zakazanih sastanaka. Izlagači na online platformi su bh. kompanije: BOSNIAN BEECH BOARD, DELFIN TRGOTRANS,

2020-10-21
  • Poziv za “Trade Expo Indonesia Virtual Exhibition”

Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine je obaviještena od Ambasade Indonezije da će se virtualna izložba „Trade Expo Indonesia“ održati od 10 do. 16. novembra 2020.godine. Zainteresirani za sudjelovanje ili posjetu više informacija mogu pronaći na zvaničnoj web stranici događaja http://www.tradexpoindonesia.com/, a registraciju izvršiti na linku http://www.tradexpoindonesia.com/attending/register-to-attend/.

2020-10-20