Analiza razmjene za 2018. godinu – sektor peradarstva

Prema analizama Vanjskotrgovinske komore BiH i USAID/Sweden FARMA II projekta, 2018. godina je u sektoru peradarstva donijela blagi pad izvoza (2%), uz nešto veće povećanje uvoza (16%). U razmjeni i pored toga bilježimo suficit od 15 miliona KM, jer je vrijednost izvoza bila 54, a vrijednost uvoza 39 miliona KM. Pokrivenost uvoza izvozom je 139%.

U strukturi izvoza nastavljaju dominirati prerađevine od mesa peradi sa 73% vrijednosti ukupnog izvoza (gotovo 40 miliona KM), što je za svaku pohvalu, nakon čega slijedi izvoz mesa peradi (17%), jaja (6%) i žive peradi (4%). S druge strane najviše uvozimo meso peradi (61% uvoza, tj. 24 miliona KM), zatim prerađevine od mesa peradi (19%), jaja (11%) i živu perad (9%). Najveća promjena se desila kod mesa peradi, gdje je značajno porastao uvoz (sa 19 na 24 miliona KM), uz istovremeni pad izvoza (sa 11 na 9 miliona KM).

Kada su u pitanju tržišta, na prvo mjesto je izbila Makedonija sa 15 miliona KM izvoza u 2018. godini, a Srbija je sa 14 miliona pala na drugo mjesto. Značajnih 12 miliona KM je plasirano na tržište Kosova*, dok je Crna Gora na četvrtom mjestu sa 11 miliona izvoza. Na četiri pomenuta tržišta ostvareno je 97% ukupnog izvoza, što pokazuje vrlo visoku koncentraciju na jako malom broju tržišta.

Otvaranje tržišta EU trebalo bi pomoći da se ovaj trend promijeni, prvenstveno kroz očekivani izlazak na tržište Hrvatske, u koju smo 2012. godine plasirali 14,3 miliona KM iz sektora peradarstva. S druge strane, ukoliko se problem izvoza u Kosovo* uskoro ne riješi, moguće je očekivati ozbiljan pad izvoza i dugoročne probleme sa plasmanom na to tržište, sa značajnim posljedicama na cijeli sektor.

Više informacija o vanjskotrgovinskoj razmjeni u sektoru peradarstva za period 2014. do 2018. godine (kompletna prezentacija) možete naći sljedećem linku: https://komorabih.ba/wp-content/uploads/2019/03/FINALNA-Analiza-razmjene-za-sektor-peradarstva-BiH-2014-2018.pdf