Kuvajt

Službeni naziv zemlje: Država Kuvajt
Glavni grad: Kuwait
Službeni jezik: arapski
Političko uređenje: ustavna monarhija
Površina ukupno: 17.818 km2
Stanovništvo: 4.270.563 (podatak iz 2020.godine)
Valuta: kuvajtski dinar

Aktuelni ekonomski pokazatelji: (1990– 2019)

POKAZATELJ1990.2000.2010.2015.2016.2017.2018.2019.
Stanovništvo, ukupno2.095.350,002.045.123,002.991.884,003.835.588,003.956.862,004.056.102,004.137.314,004.207.077,00
BND, PPP (mlrd. USD)..135,30239,36201,23197,47238,37242,24247,94
BND po glavi stanovnika, PPP (USD)..66.160,0080.000,0052.460,0049.900,0058.770,0058.550,0058.930,00
BDP (mlrd. USD)18,4337,71115,42114,57109,42120,71138,18136,20
BDP po glavi stanovnika (USD)8.794,6118.440,3838.577,5029.869,5527.653,1629.759,4733.399,0632.373,25
Rast BDP – a (%)..4,69-2,370,592,93-4,711,250,43
Bilans tekućeg računa (mlrd. USD)3,8914,6736,998,580,647,7624,0533,81
Bilans tekućeg računa (% BDP -a )21,0938,9032,057,490,596,4317,4024,82
Izvoz roba i usluga (% BDP – a)44,9456,4766,6753,7747,6351,2057,5053,29
Uvoz roba i usluga (% BDP – a)58,0730,1530,3544,9348,5346,6445,6244,89
Inflacija, potrošačke cijene (godišnja) %9,831,814,503,273,202,170,541,09
SDI, neto priljev (mil. USD)5,6016,301.304,63284,65292,03113,01-21,38515,62
Vrijeme potrebno za otvaranje firme (dan)....35,4031,4061,4038,4035,4019,40

Izvor: World Bank (World Development Indicators)

Najznačajnije industrijske grane

• Primarni (poljoprivreda, šumarstvo, ribarstvo):
• Sekundarni (industrija, uključujući i građevinarstvo):
Tercijarni (usluge):

Glavne grane primarnog sektora: poljoprivreda (plodovi palmi, voće, povrće), stočarstvo i peradarstvo, ribarstvo.

Glavne grane sekundarnog (industrijskog) sektora: energetika, kemijska industrija, metalna, mašinska, elektro i auto industrija, prehrambena industrija.

Glavne grane tercijarnog (uslužnog) sektora: trgovina, finacije i osiguranje, transport, telekomunikacije, građevinske usluge, turizam.

Izvor:       World Bank (World Development Indicators)

Izvoz / vrijednost i struktura (2020.)

0

Ukupno: 40,15 mlrd. USD.
Glavne grupe proizvoda u ukupnom izvozu Kuvajta: mineralna goriva, mineralna ulja i proizvodi njihove destilacije, ... (89,29 %); organske kemikalije (2,86 %); vozila – osim tračnih, ... (2,02 %); plastika i proizvodi od plastike (1,44 %); mašine, mehanički uređaji, nuklearni reaktori, bojleri, njihovi dijelovi, ... (0,61 %); električne mašine, oprema i njihovi dijelovi , ... (0,32 %); željezo i čelik (0,28 %); mješoviti kemijski proizvodi (0,22 %); mliječni proizvodi, ptičja jaja, prirodni med, jestivi proizvodi animalnog porijekla, ... (0,21 %); proizvodi od željeza i čelika (0,2 %). Ostali proizvodi čine (2,55 %).

Uvoz / vrijednost i struktura (2020.)

0

Ukupno: 27,74 mlrd. USD.
Glavne grupe proizvoda u ukupnom uvozu Kuvajta: vozila – osim tračnih, ... (11,81 %); električne mašine, oprema i njihovi dijelovi, ... (10,45 %); mašine, mehanički uređaji, nuklearni reaktori, bojleri, njihovi dijelovi, ... (9,38 %); farmaceutski proizvodi (5,42 %); proizvodi od željeza i čelika (4,05 %); prirodni ili kultivisani biseri, drago i poludrago kamenje, plemeniti metali , ... (3,46 %); optički, fotografski, kinematografski, ... (3,16 %); plastika i proizvodi od plastike (2,71 %); mliječni proizvodi, ptičja jaja, prirodni med, jestivi proizvodi animalnog porijekla, ... (2,26 %); žitarice (2,17 %). Ostali proizvodi čine (45,43 %).

Članstvo u međunarodnim organizacijama

Kuvajt je članica mnogobrojnih međunarodnih institucija / asocijacija / organizacija, a među kojima izdvajamo samo neke:

  • UN;
  • OIC;
  • IBRD;
  • IDB;
  • ICC;
  • IMF;
  • OPEC;
  • WTO;
  • itd.

Više informacija o spomenutim članstvima možete pronaći na link – u.

Internet domain:.kw
Telefonski kod: +965

Glavni izvozni partneri / 2020 / %
  • Saudijska Arabija
  • Kina
  • UAE
  • Indija
  • Irak
  • Katar
  • Oman
  • Pakistan
  • Jordan
  • Nigerija
  • Ostale zemlje
Glavni uvozni partneri / 2020 / %
  • Kina
  • USA
  • UAE
  • Japan
  • Saudijska Arabija
  • Indija
  • Njemačka
  • Italija
  • Švicarska
  • Francuska
  • Ostale zemlje

Porezi, carine i dokumenti potrebni za izvozPorezna struktura

Poreska struktura u Kuvajtu

Zakon o PDV – u u Kuvajtu je u fazi pripreme, te bi nakon njegove izrade isti trebao biti upućen u daljnju proceduru[1].

Carine i akcize u Kuvajtu

Carinska stopa za sve proizvode, po MFN-u, iznosi: (5 %) u 2019.godini;

Carinska stopa za poljoprivredne proizvode, po MFN-u, iznosi: (6,12 %) u 2019.godini;

Carinska stopa za industrijske proizvode, po MFN-u, iznosi: (4,65 %) u 2019.godini.

Potrebna dokumentacija za izvoz na kuvajtsko tržište je slijedeća: uvozna dozvola, komercijalna faktura, certifikat o porijeklu proizvoda, pakirna lista, teretnica, kao i ostali dokumenti koji dokazuju da je roba koja ulazi na tržište Kuvajta usklađena sa standardima koje ovo tržište zahtjeva. To se posebno odnosi na dokumente vezane za dokazivanje zdravstvene i higijenske ispravnosti.

Također, potrebno je poštovati i ostale specifičnosti tržišta kao što su predočenje halal certifikata, te pridržavati se odredbi vezanih za restrikcije uvoza u Kuvajt.

Restrikcije uvoza u Kuvajtu odnose se na proizvode poput svinjetine, alkohola, narkotika, aparata za kockarnice, te pornografske materijale i sadržaje.

Posebne uvozne dozvole propisane su za proizvode kao što su eksploziv i naoružanje.

Više informacija o navedenoj tematici možete pronaći – ovdje .

Izvor:       World Bank (World Development Indicators)

Vanjskotrgovinska razmjena Bosne i Hercegovine sa Državom Kuvajt

POKAZATELJ2016.2017.2018.2019.2020.
IZVOZ (KM)1.935.491,551.314.149,983.329.883,872.307.433,175.483.380,24
UVOZ (KM)167.893,58241.771,81208.448,23279.615,40134.288,26
OBIM (KM)2.103.385,131.555.921,793.538.332,102.587.048,575.617.668,50
SALDO (KM)1.767.597,971.072.378,173.121.435,642.027.817,775.349.091,98
POKRIVENOST UVOZA IZVOZOM (%)1.152,81543,551.597,46825,224.083,29

Izvor:       Vanjskotrgovinska / Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTK / STK BIH)

Vodećih 10 proizvoda u izvozu Bosne i Hercegovine u Kuvajt, 2020.godina 

TarifaNaziv tarifeUdio proizvoda u ukupnom izvozu Bosne i Hercegovine u Kuvajt, 2020.godina
9306Bombe, granate, torpeda, mine, rakete i slična …71,40%
4407Drvo obrađeno po dužini piljenjem, glodanjem ili …16,49%
0406Sir i skuta: …2,97%
3306Preparati za higijenu usta i zubi, uključujući …1,93%
1806Čokolada i ostali prehrambeni proizvodi koji …1,69%
3304Proizvodi za uljepšavane i šminkanje i proizvodi …1,55%
4401Ogrijevno drvo u oblicama, cjepanicama, granama, …1,30%
2836Karbonati; peroksikarbonati (perkarbonati); …0,78%
1905Kruh, peciva, kolači, keksi i ostali pekarski …0,73%
2201Vode, uključujući prirodne ili umjetne mineralne …0,58%
Ostali0,57%

 Izvor:       Vanjskotrgovinska / Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTK / STK BIH)

Vodećih 10 proizvoda u uvozu Bosne i Hercegovine iz Kuvajta, 2020.godina 

TarifaNaziv tarifeUdio proizvoda u ukupnom uvozu Bosne i Hercegovine iz Kuvajta, 2020.godina
8703Osobni automobili i druga motorna vozila uglavnom …37,61%
0804Datulje, smokve, ananas, avokado, guava, mango i …28,73%
9905lična imovina fizičkog lica koje prenosi svoje …6,55%
4901Štampane knjige, brošure, leci i slični štampani …4,36%
1006Riža: …3,84%
1806Čokolada i ostali prehrambeni proizvodi koji …3,29%
8414Zračne ili vakuumske pumpe, zračni ili plinski …2,52%
6306Cerade, nadstrešnice i vanjski platneni zastori; …2,41%
6214Šalovi, ešarpe, mahrame, šamije i slični proizvodi …1,67%
8516Elektricni protocni i akumulacioni grijaci vode i …1,65%
Ostali7,37%

 Izvor:       Vanjskotrgovinska / Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTK / STK BIH)

Sporazumi

Bosna i Hercegovina je sa Državom Kuvajt potpisala slijedeće sporazume:

  • Trgovinski sporazum ( LINK );
  • Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja ( INFO );
  • Sporazum o unapređenju i zaštiti investicija ( LINK );
  • Sporazum o ekonomskoj, naučnoj i tehničkoj saradnji ( LINK );
  • Sporazum o saradnji u oblasti turizma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Države Kuvajt ( LINK ).

Više o gore navedenoj tematici vezanoj za sporazume možete pogledati na link – u.

 Izvor:       Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine;

Ministarstvo vanjskih / spoljnih poslova Bosne i Hercegovine;

Ministarstvo vanjske / spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine;

Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine.

Korisne adrese

  • Ministarstvo vanjskih / spoljnih poslova Bosne i Hercegovine ( LINK );
  • Ambasada Kuvajta ( INFO );
  • Ministarstvo vanjske / spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine ( LINK );
  • World Bank ( LINK );
  • Vanjskotrgovinska / Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine ( LINK ).

Pitajte nas

Ukoliko Vam trebaju specifične informacije o određenom sektoru privrede u _________, molimo Vas da se obratite BHEPA osoblju zaduzenom za tu oblast (vidi kontakt informacije)”

    Pogledajte promo video o BiH privredi
    bhprivreda
    Kako Vam možemo pomoci?

    Kontaktirajte nas ako imate bilo kakvih pitanja.

    • Norveška ambasada – poziv na seminar o metalskoj i drvnoj industriji, 13.05.2022. godine

      Ambasada Kraljevine Norveške u Sarajevu i Poslovna asocijacija Norveška-BiH (NBBA), u saradnji sa Vanjskotrgovinskom/ Spoljnotrgovinskom komorom Bosne i Hercegovine, pozivaju Vas na seminar o metalskoj i drvnoj industriji nakon kojeg će uslijediti koktel i B2B susreti. Događaj će se održati u petak 13. maja 2022. godine, od 11.00 do 13.30 sati, u Vanjskotrgovinskoj/ Spoljnotrgovinskoj komori

      2022-05-05
    • Pridružite se EEN inicijativi pod nazivom: “The supply chain platform”

      Litvanski inovacijski centar u suorganizaciji sa Vanjskotrgovinskom/Spoljnotrgovinskom komorom Bosne i Hercegovine, kao koordinatorom EEN Mreže u Federaciji Bosne i Hercegovine, poziva zainteresirane kompanije iz Bosne i Hercegovine da se uključe u platformu koja pomaže kompanijama da zadrže, restrukturiraju ili zamjene postojeće lance snadbijevanja. Raspad međunarodnih trgovinskih režima, bijesna globalna pandemija i izazovi evropskom mirovnom poretku

      2022-04-15
    • Učešće zajedničke delegacije Zapadnog Balkana na 23. Međunarodnom sajmu u Mostaru 2022.

      U organizaciji Komorskog investicijskog foruma Zapadnog Balkana (KIF ZB), više od 30 proizvođača iz poljoprivredno-prehrambenog sektora i 7 trgovačkih lanaca sa Zapadnog Balkana imalo je priliku da učestvuje u zajedničkoj delegaciji ZB i da se predstavi na 23. Međunarodnom sajmu privrede u Mostaru, najznačajnijem sajamskom događaju u Bosni i Hercegovini. Mogućnosti saradnje i svoje profile

      2022-04-11
    • Zajednički nastup bh. firmi na sajmu tekstila i odjeće „MUNICH FABRIC START“

      Obavještavamo Vas da Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora BiH uz podršku Švicarskog programa za promociju izvoza (SIPPO) i drugih partnerskih organizacija, organizuje zajednički nastup bosanskohercegovačkih firmi na sajmu tekstila i odjeće „MUNICH FABRIC START“ koji će se održati od 30.08-01.09.2022. godine u Minhenu (Njemačka). Svake sezone na sajmu MUNICH FABRIC START, inovativni razvoji i sezonski noviteti vrhunskih međunarodnih

      2022-04-06